Zmije rohatá (Cerastes Cerastes) v Terárium Praha

6. srpna 2011 v 12:44 | Krotovych Oleh |  Snakes
V pátek se mi po dlouhé době jaksi objevil den úplného a naprostého volna a tak jsem se s kamarádem dohodl, že půjdem navštívit, celkem krátce otevřené Terárium Praha.

Terárium Praha je nově otevřené minizoo specializované, jak již název napovídá na teráriiní zvířata. Největší část expozice samozřejmě zabírají různí jedovatí i nejedovatí hadi, ale jsou tu i k vidění různí ješěři od gekonů počínaje, varany konče. Navíc tu lze vidět i několik druhů opiček. Internetovou stránku Terária najdete zde: http://www.terariumpraha.cz/.


Dnešní díl (zatím první) věnuju zmiji rohaté (Cerastes Cerastes). Tato zmije anglicky zvaná desert horned viper je pouštní druh zmije, žijící hlavně v poušti Severní Afriky a středního východu. Zmije je naprosto specifického vzhledu, takže se prakticky nedá zaměnit s žádným jiným hadem. Charakteristickým znakem je pár růžků vyrustajících na hlavě hned nad očima. Zmije má jinak velmi nenápadné zbarvení, se kterým se velmi lehce ztratí v písčité krajině pouště. Při pozorování tohoto hada je možné vidět typický způsob, jakým se had dokáže zahrabat do písku tak, že nad povrchem zůstanou jen oči a párek růžků, což může být velmi nebezpečné. Had totiž není do poslední chvíle vůbec vidět. Tento způsob zahrabávání vypadá asi tak, že had takovými krouživými pohyby, podélně se šířícími tělem vyhrabáva písek zpod sebe.
Kromě charakteristického způsobu zahrabávání má tento had taky charakteristický způsob pohybu. V poušti totiž při pohybu chybí jakákoliv opora, takže se had pohybuje po sypkém terénu pohybem nejvíce připomínající valivý pohyb spirály. Co se jedovatosti týče, nepatří tento had k nejjedovatějším. Had ve svých žlázách obsahuje mezi 27 až 100 mg jedu. Jako smrtelná dávka se odhaduje 50 mg.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SergiooY | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:41 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 MarcoL | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:17 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama